CiekawostkiPoradniki

Kingdom Rush: Origins – kopalnia easter eggów.

Kupiłem jakiś czas temu na Steam 3 część Kingdom Rush, nie można w nią zagrać poprzez przeglądarkę tak jak w pozostałe części oraz nie jest ona oczywiście darmowa. Mimo tych wad gra jest naprawdę genialna, moim zdaniem najlepsza część serii i tak zwany klejnot w koronie Ironhide Studios. Gra ma już 5 lat jednak nie zestarzała się ani trochę jak na swój gatunek a samo studio wydało nową część w grudniu 2018 roku. Tyle słowem wstępu, teraz przejdźmy do meritum czyli dlaczego artykuł ma taki tytuł oraz dlaczego jest to dobry zabieg marketingowy, by tak zaprojektować grę. Zaczynamy!

Gry na Ceneo.pl

Znalezione obrazy dla zapytania kingdom rush origins

Zanim omówię dokładnie WSZYSTKIE dostępne osiągnięcia oraz „jajka wielkanocne” (wszystkie w kategorii odwołania się do innych dzieł kultury) pozwolę sobie na krótki wywód o samej grze. Kingdom Rush: Origins jest trzecią odsłoną cyklu Kingdom Rush i moim skromnym zdaniem jednocześnie najlepszą częścią. Mamy dostęp do wielu nowych bohaterów oraz ulepszeń wież. Mapa znów jest podzielona na kilka segmentów, w tym wypadku jest to malowniczy, pełen życia, zielony las, mroczny i martwy, pełen skrzatów kryształowy las oraz latające wzgórza, pełne antycznych ruin. Naszym celem jest pokonanie wszystkich plansz oraz odnalezienie złego czarnoksiężnika, który rzucił cień na wyżej wymienione krainy, zasiedlając je okropnymi szkaradami. Mamy również do dyspozycji poziomy dodatkowe takie jak kopalnia, rzeka lawy czy też wieża czarnoksiężnika (nazwy wymyślone przeze mnie, gra nie podaje nam nazw całych krain, chcę jednak byście jak najlepiej sobie mogli je zwizualizować). Tyle słowem wstępu, zacznijmy naszą listę w kolejności przechodzenia poziomów.

 1. Gray Ravens – Gandalf
  W pierwszym poziomie widzimy Gandalfa z grupką elfów oraz małym Hobbitem oczekujących na statek, Gandalf wypuszcza z fajki dym o tymże kształcie.
 2. Waterfalls Trail – Krasnoludy
  W trzeciej misji rzeką będą spławiane beczki z krasnoludami, jeśli uratujemy 13 z nich zdobędziemy osiągnięcie, oczywiście jest to nawiązanie do Hobbita i 13 krasnoludów prowadzących wyprawę. Poza brodatymi wojownikami możemy również znaleźć paczkę FedExu, w której będzie Wilson (z filmu Cast Away), skrzynie z klejnotami, bądź maszynę odtwarzającą, krótką melodię
 3. Redwood Stand – George
  W czwartym poziomie klikając na pnącze z prawej strony ukaże nam się lecący na drzewo George z filmu „George prosto z drzewa”. Ponadto na tym samym drzewie mieszkają małe, puszyste misie do złudzenia przypominające Ewooki z serii „Gwiezdne Wojny”. Ponadto możemy zrekrutować w tej misji małe potworki by te pomagały nam w walce.
 4. Royal Gardens – Edward Nożycoręki
  Na piątej mapie możemy zobaczyć dużych rozmiarów ogród z kilkoma krzewami, jeśli klikniemy na nie kilka razy, i wszystkie będą miały ten sam kształt, odblokujemy osiągnięcie Scissorfinger. W tej samej misji jeśli nie wybudujemy podczas gry ani jednego baraku, otrzymamy osiągnięcie Ace of Spades, co każdemu miłośnikowi mocnych brzmień skojarzy się z piosenką Motorhead – Ace of Spades.
 5. Gryphon Point – Elfy
  Na tej mapie możemy zobaczyć grupkę elfów oraz gryfa, jeden z nich do złudzenia przypomina Legolasa. Wymieniony elf jest również dostępny jako grywalny bohater w czasie rozgrywki.
 6. Rockhenge – Obelix
  Na siódmym poziomie po lewej stronie możemy dostrzec postać Obelixa, kręcącego się wokół Menhirów. Jeżeli na niego klikniemy, ten wyjmie potężny kawał mięsa i go ugryzie, jest nim oczywiście dzik J
 7. Grimmsburg – Baśniowa kraina
  Poziom ósmy oferuje nam powrót do dziecięcych lat, spotkamy na nim chatę trzech świnek, złego wilka, czerwonego kapturka, babę jagę oraz Hansa i Gretel. Ponadto klikając kilkakrotnie na sadzonkę u góry mapy, wyrośnie nam wielkie pnącze będące odwołaniem do bajki o Jasiu i magicznej fasoli.
 8. Neverwonder – Smerfy
  Dziesiąty etap jest magiczną wioską ludzików o fioletowych kapeluszach.
  Wioska skrzatów jest odwołaniem do kultowych niebieskich stworków, kiedy na nie naciśniemy będą wykonywać różne czynności. Niektóre się teleportują i znikną a inne zagrają nam na banjo.
 9. The Unsellie Court – Gra o Tron
  Za pokonanie czarnoksiężnika Malicala w jedenastej misji otrzymujemy osiągnięcie pt „Game of Thrones”, raczej nie muszę nikomu wyjaśniać nawiązania…
 10. The Ascent – Król Julian
  Dwunasta mapa pokazuje nam w swoim dolnym rejonie rozpuszczone pnącze i drzewo, po którym porusza się małe stworzonko z dziwnym nakryciem głowy. Jeśli klikniemy na nie kilka razy, to zacznie tańczyć a my odblokujemy osiągnięcie „I like to move it”. Każdy kto oglądał Pingwiny z Madagaskaru dobrze zna tego bohatera 😉
 11. The Arcane Quarter – Uczeń Czarnoksiężnika
  Na trzynastym poziomie znajdujemy na planszy porozrzucane przedmioty, jeśli klikniemy na kapelusz, księgę oraz regał odblokujemy osiągnięcie „Sorcerer’s Apprentice” czyli właśnie uczeń czarnoksiężnika.
 12.  Mactans Retreat – Admiral Ackbar
  Jeżeli na czternastym poziomie powstrzymamy Mactansa przed zablokowaniem ośmiu wież, odblokujemy osiągnięcie „It’s a trap!”, jest to znana fanom Gwiezdnych Wojen kwestia Admirała Ackbara.

Ponadto na mapach starej kopalni możemy znaleźć 3 stalowe hełmy, będące nawiązaniem do Iron Man’a. W jednej z misji w krzakach znajduje się Struś Pędziwiatr oraz polujący na niego Kojot.

Niektórzy bohaterowie są nawiązaniem do gier bądź seriali, smok Faustus podczas ziania ogniem wypowiada słowo „Dracarys” czyli smoczy ogień w starovalryiańskim, Deanerys Targaryen z „Gry o Tron” wypowiada tą kwestię kilka razy, Elf Eridan jest kopią Legolasa a panda Xin przypomina pandę z World of Warcraft.

Znalezione obrazy dla zapytania kingdom rush origins heroes

Same osiągnięcia również dają nam mnóstwo odniesień do popkultury, o niektórych z nich już wspomniałem, tutaj prezentuje resztę:

 1. Gnolbuster – Zabij 900 gnoli – Oczywiste nawiązanie do „Ghosbusters”
 2. Gathering the magic – Pokonaj 90 wrogów przy użyciu „Bloosoms” – Nawiązanie do karcianki „Magic the gathering”
 3. Why so serious? – Pokonaj Hi-Hi Enha – Nawiązanie do Jokera z serii filmów Batman
 4. Gargamel – Zgnieć 10 gnomów – Gargamel z bajek o smerfach
 5. D&D – Beresad i Ashbite muszą pokonać 100 wrogów – Nawiązanie do Dungeon and Dragons, systemu fabularnych gier RPG
 6. We are the champions – Pokonaj Boginię Pająków – Jest to nazwa piosenki zespołu Queen
 7. Starcraft – Zbierz wszystkie gwiazdki w kampanii (za ukończone misje) – Raczej nie muszę tłumaczyć
 8. The Art of War – Przeczytaj wszystkie porady – The Art of War to zbiór porad napisanych przez chińskiego teoretyka wojny, Sun Tzu
 9. Simcity – Zbuduj czwarty poziom wieży na każdym wolnym polu danego poziomu – również obędzie się bez tłumaczenia 😉
 10. Green Arrow – Pokonaj 500 wrogów z pomocą posiłków – Nawiązanie do komiksowej Zielonej Strzały
 11. War never changes – Posiadaj 1500 poległych, własnych żołnierzy – Kwestia znana z serii gier Fallout
 12. Only count as one! – Pokonaj 10 wrogów przy użyciu jednego pioruna – Gimli wypowiada tą kwestię do Legolasa w filmie Władca Pierścieni: Dwie Wieże
 13. I need a hero – Ukończ 3 poziomy bez śmierci własnego bohatera – Tytuł piosenki Bonnie Tyler
 14. Not today! – Ukończ 7 poziomów bez śmierci własnego bohatera – Nawiązanie do słów Silvio Forella z „Gry o tron”. „A co mówimy Bogowi śmierci kiedy go spotykamy? Nie dzisiaj”
 15. Gnollum – Pokonaj 100 krwawych gnoli – Nawiązanie do Golluma z Władcy Pierścieni
 16. Wile E – Pomóż Wilie E znaleźć ptaka – Nawiązanie do bajki Wall-e
 17. The Pick of Destiny – Pokonaj Godietha Mrocznego Balroga – Nawiązanie do filmu Tenacious D: Kostka przeznaczenia
 18. Shenzi, Banzai and Ed – Ukończ poziom czwarty bez wystraszenia więcej niż 3 hien – Nawiązanie do hien z Króla Lwa
 19. Winter is coming – Zamroź 100 wrogów z użyciem kamieni maga – Nawiązanie do „Gry o Tron” oraz dewizy rodowej domu Starków
 20. It’s a kind of magic – pokonaj 50 wrogów z użyciem wybuchów Eldritcha – Tytuł jednej z piosenek zespołu Queen
 21. Valar Morghulis – Naznacz 5 celów umiejętnością zabójców – fraza z „Gry o Tron”, inaczej „Wszyscy muszą zginąć”
 22. No pain, no gain – Zadaj ponad 100 tyś obrażeń klątwami Sylvana – Tytuł piosenki zespołu Scorpions

I to tyle jeśli chodzi o wszelkie nawiązania z gry do popkultury. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęciłem Was do sprawdzenia czym dokładnie jest Kingdom Rush, ponieważ to nie jedyna część tej serii, w której znajdujemy tyle easter eggów. Chciałem Wam przybliżyć je wszystkie chociaż z pewnością jest to niemożliwe, wypisując je opierałem się tylko i wyłącznie o własną wiedzę, ponieważ nikt w internetach jeszcze nie opracował tego tematu. Być może dojrzeliście tam coś czego tutaj nie zawarłem? Piszcie i dajcie nam znać, uzupełnimy listę! A korzystając z okazji, życzę Wam wesołych świąt, spędzonych w gronie rodziny, bez żadnych trosk i zmartwień, oraz smacznych easter-eggów ;). Mam nadzieję, że jeszcze się zobaczymy, dzięki za uwagę!

Znalezione obrazy dla zapytania easter eggs

Tagi
Pokaż Całość

Dodaj komentarz

Back to top button
Close