Ciekawostki

Unikalny styl Borderlands jest tak naprawdę kradziony

Jedną z serii która szturmem zdobyła serca fanów loot-shoterów na całym świecie było Borderlands. Wydana w 2009 roku gra doczekała się sequela, pre-quela, spin-offa w formie przygodówki. Skąd wzięła swój styl? No cóż…

Gry na Ceneo.pl

Historia wielkiej „kradzieży” rozpoczyna się w roku 2006, kiedy to dobrze znane wam MTV zleciło Benowi Hibonowi wykonanie krótkiego filmu dla kanału w 2006 roku.

Owym materiałem okazał się short o nazwie Codehunters. Po swojej premierze wygrał on nagrodę w kategorii Best Design na Internet Film Festival w Berlinie w 2007 roku. Ale dość suchych faktów – dlaczego Gearboxowi zarzuca się kradzież? Spójrzmy na owy short.

Nie, nie wydaje się wam. Sam styl artystyczny jak i przebieg materiału bardzo przypominają wstęp do pierwszej części gry z 2009 roku. Borderlands czy nie, inspiracja jest widoczna na pierwszy rzut oka. Dla porównania jednak przypomnijmy sobie wstęp do gry.

Niestety, ale dodanie utworu Ain’t No Rest For The Wicked grupy Cage The Elephant nie pozbędzie się tego niesmaku.

Nasza historia jednak się nie kończy. Sam autor oryginału w w wywiadzie dla Gather Your Party zdradził, że Gearbox kontaktował się z nim w 2008 roku w celu redesignu gry – w tamtym okresie wyglądała ona o wiele bardziej generycznie, czego deweloper chciał uniknąć.

„Żeby wszystko było jasne, nigdy nie stworzyłem ani nie zaprojektowałem nic dla [studia] Gearbox lub [serii] Borderlands. Gearbox zauważyło moją pracę i postanowiło ją skopiować – stworzyć swój własny odpowiednik – bez mojej pomocy lub zgody.”

Ben Hibon dla Gather Your Party, listopad 2012

Powiecie – dlaczego ta historia nie obyła się szerokim echem w społeczności graczy? Głównie dlatego, że sam Randy Pitchford (CEO i założyciel Gearbox Software) przeprosił za całe zajście – słowo „kradzież” jednak pozostawił w apostrofach.

A co wy sądzicie o całej sytuacji? Czy rzeczywiście doszło tu do kradzieży? Czy może to po prostu niewinna inspiracja?

Tagi
Pokaż Całość

Duszek Tryweusz

Hej! To właśnie mnie widzicie w logotypie GRApedii ;) Posty opublikowane przeze mnie są autorstwa całej redakcji bądź pochodzą z naszego tajemnego archiwum.

Dodaj komentarz

Back to top button
Close