Ciekawostki

W GTA 3 miał znaleźć się tryb FPS

Jedną z rzeczy, którą planowano dodać do portu GTA 3 na komputery osobiste był tryb pierwszej osoby. Jak wyglądał? I dlaczego usunięto?

Perspektywa pierwszej osoby trafiła do serii dopiero z Grand Theft Auto V. Jak się okazuje, plany Rockstar były już tak ambitne w czasie tworzenia trzeciej części.

Gry na Ceneo.pl

Tryb z perspektywy pierwszej osoby miał pojawić się w PCtowej wersji gry. Pracę nad nimi zaczęto przy przenoszeniu GTA 3 na komputery osobiste. Początkowo Rockstar Games chciał stworzyć paczkę misji do gry – w raz z postępem czasu jednak doszli oni do wniosku, że lepszym pomysłem jest stworzenie całkowicie nowej gry. Tytułem, o którym mowa, jest Grand Theft Auto: Vice City.

Tryb FPS jest więc tą niechcianą funkcją, którą porzucono w pewnym momencie produkcji. W grze pozostawiono naprawdę wiele z tego okresu deweloperskiego. Pierwszą wskazówkę znajdziemy w plikach ze statystkami broni:

###### NOT USED IN THIS VERSION ############## # X: 1st person version of anim (using orig HGUN & PUMP cause they work better at mo’) # Y: 1st person vers of 2nd anim # # FPS anims loaded (ie available): FPS_PUNCH, FPS_BAT, FPS_UZI, FPS_PUMP, FPS_AK, FPS_M16, FPS_ROCKET #############################################

Jak tryb wyglądał w akcji?

Co ciekawe, z gry nie usunięto samych animacji! Tak naprzykład miało wyglądać strzelanie z M16:

A tak wyglądała strzelba:

W grze pozostawiono także kamery pasujące do poszczególnych broni – tak jak w finalnej grze pozycja owej zmienia się gdy przycelujemy z wyrzutni rakiet czy M16, tak w trybie pierwszoosobowym każda broń miała mieć troszeczkę inne ustawienie kamery.

Mówiąc o trybie FPS w GTA 3 nie można nie wspomnieć o materiale Vadima M., któremu udało się przywrócić niektóre z funkcji do gry. Obejrzycie go poniżej.

Dlaczego go usunięto?

Jedynym pytaniem bez odpowiedzi pozostaje sam powód usunięcia funkcji z gry. Najbardziej prawdopodobne było po prostu niezadowolenie dewelopera – silnik RenderWare jest bardzo ograniczony jeżeli chodzi o dokładność modeli, i wyświetlanie tak niskich w detale broni tuż pod nosem gracza byłoby troszkę nie halo. Nie bez powodu funkcja ta dopiero pojawiła się parenaście lat później, gdy pozwoliła na to technologia.

Tagi
Pokaż Całość

Duszek Tryweusz

Hej! To właśnie mnie widzicie w logotypie GRApedii ;) Posty opublikowane przeze mnie są autorstwa całej redakcji bądź pochodzą z naszego tajemnego archiwum.

Dodaj komentarz

Back to top button
Close