Toplista

Gdy cena jest zbyt wysoka – tragiczne zgony w grach wideo (część 1)

Zapytałem jakiś czas temu na Sekcji Graczy jakie były Wasze najgorsze wspomnienia związane ze śmiercią postaci w przeróżnych grach. Pomyślałem o tym by zebrać je w większy zbiór i streścić ich drogę w otchłań. Z każdym zgonem jakiego doświadczyliśmy otrzymujemy coś w zamian, dlatego często rozumiemy dlaczego dana postać musiała zginąć. Co jednak gdyby twórcy postawili na śmierć bezsensowną, zaskakującą, taką która nie powinna się zdarzyć? Poniżej lista dziesięciu postaci, których porażka wyjątkowo Was zabolała. Kolejność przypadkowa. Zaczynamy!

Gry na Ceneo.pl

UWAGA! SPOILERY Z GIER:
– HALF LIFE 2/Episode One/Episode Two
– GTA:SAN ANDREAS
– SAINTS ROW 2
– SERIA MODERN WARFARE
– WIEDŹMIN 3
– RED DEAD REDEMPTION
– THE WALKING DEAD

Eli Vance – Half Life 2: Episode Two (2007)

Ostatnie momenty w objęciach córki

Eli był postacią, którą po raz pierwszy spotkaliśmy naturalnie w pierwszej części, w kolejnych skutecznie pomagał nam zwalczać Kombinat i przywrócić normalność w City 17 oraz tworzyć nowy ruch oporu. Jego śmierć jest ostatnią sceną kończącą (jak dotąd) cykl Half-Life i jest ona kluczowa dla całej serii. Mając przed oczami jego śmierć czujemy jak upada cały plan ratowania naszej planety oraz przegnaniu najeźdźcy. Eli zostaje zabity przez „Doradcę” czyli jedno ze stworzeń Kombinatu.

Śmierć Eli’a boli nas wyjątkowo mocno przez jego przyjacielskie usposobienie oraz świetną grę aktorską wcielającego się w niego Roberta Guillaume’a. Ojciec Alyx traktował nas jak swojego syna, widział jak sama Alyx do nas podchodzi i starał się być dla nas dobrym przyjacielem, często rzucając jakieś żarciki na temat naszych relacji z jego córką. Niestety jego śmierć nadeszła nagle, i nie rozwiązała żadnych zagadek nękających ten świat. Być może będzie to ostatnia rzecz jaką gracze widzieli w całym cyklu… no chyba, że Valve naprawdę utraci grunt pod nogami na rzecz Epic Store 😉

Carlos Mendoza – Saints Row 2 (2008)

Pożegnanie z głównym bohaterem

Seria Saints Row uchodzi raczej za parodię GTA niż za poważny tytuł. Jednak w misji „Czerwony asfalt” chyba każdym był wstrząśnięty tym co zaprezentowali nam twórcy. Mieliśmy ciągle nadzieję, że po dogonieniu ciężarówki damy radę odczepić łańcuch i dostarczyć naszego ziomala do szpitala… tak się jednak nie dzieje. Ostatnie sekundy zabiera nam uścisk dłoni i lufa skierowana w jego głowę co dodatkowo dodaje dramaturgii całej sytuacji. Kilka sekundowa scena wywierała wrażenie na długi czas.

Carlos był z nami od początku, traktował nas jak swojego guru i w każdej chwili był gotów do pomocy. Za wszelką cenę chciał udowodnić, że będzie dobrym gangsterem tak samo jak jego brat. Można stwierdzić, że wszystko co robił, robił dla Świętych i właśnie to go zgubiło. Bezpośrednim powodem, przez który tak skończył było potraktowanie Maero radioaktywnym odpadem, który był dodany do jego tatuażu.

Roach i Ghost – Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Zdrada bolała w tym wszystkim najbardziej

To nie jest ostatni raz kiedy Call of Duty pojawia się na tej liście. Seria Modern Warfare była zdaniem wielu najlepszym co spotkało ten cykl strzelanek. Perfekcyjna niemalże historia o cudownym zakończeniu. Jednak w jej środku poznajemy jednego z naszych ulubionych członków drużyny, Ghosta. Skuteczny wojak z trupią czaszką na masce nie dał się nie lubić, był bardzo charakterystyczny oraz skuteczny. Zginął gdzieś na granicy gruzińsko – rosyjskiej w spalonym dole, razem naszym protagonistą.

Shepard do ostatniej chwili zgrywał dobrego wujka, któremu zależy na naszym życiu oraz powodzeniu operacji. Pod koniec okazało się, że potajemnie współpracuje z Makarovem by dopaść i zabić Cpt. Price’a oraz Cpt. MacTavisha. Wielu z nas dobrze pamięta ostatnie chwile z ckliwą melodią i płomieniami ogarniającymi ciała poległych, bolało nas to strasznie… ale boleć musiało.

Gaz – Call of Duty: Modern Warfare (2007)

Egzekucja z zimną krwią

Jeden z pierwszych momentów kiedy zrozumieliśmy, że Call of Duty już nie będzie tymi samymi strzelankami na frontach wojen światowych. Śmierć Gaza była narodzinami serii poważnych gier (poważnych w kategorii postrzegania ludzkiego życia), które zmieniły kierunek studia na lata. Egzekucje na naszym najwierniejszym towarzyszu oglądamy z oczu Soapa, który nie może nawet się podnieść a co dopiero próbować go ratować. Na szczęście dzięki ogromnej sile i mobilizacji udaje nam się zabić Zachayewa na moment przed tym jak chce wykończyć gracza oraz Cpt.Price’a.

Myślę, że ostatnia misja dała nam wiele najróżniejszych emocji oraz pokazała, że strzelanki weszły na zupełnie nowe tory. Od teraz poza prostą akcją oferują nam również ciekawe przygody oraz silne charaktery, z którymi bardzo łatwo się nam zżyć.

John „Soap” MacTavish – Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011)

Wielu graczy nie spodziewało się takiego biegu wydarzeń, jednak właśnie tak skończyły się przygody naszego protagonisty.

Oj biedny Soap, chyba jego śmierć w całym cyklu zabolała nas najbardziej ze wszystkich… To była bezensowna śmierć, która nic nam nie przyniosła poza smutkiem. Przygnieciony przez rusztowanie, wykrwawił się na stole w losowym barze po wybuchu w Hotelu Lustig. Soap wiele razy ratował z opresji operatorów SAS oraz Task Force 141, w tym Cpt. Price’a.

Był żołnierzem idealnym, zmarł prawdopodobnie przez Kamarova, który był przesłuchiwany i torturowany przez Makarova. Od momentu jego śmierci tematem Modern Warfare 3 staje się zemsta, która dokonuje się za sprawą Yuriego oraz Cpt. Price’a, Były ultranacjonalista ginie ratując nas i dając możliwość na zabicie antagonisty. Price wiesza Makarova na kablu zwisającym w atrium, kończąc tym samym trylogię swoich przygód…

Ryder oraz Big Smoke – Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Zdrada bolała nas w tym najbardziej…

Ryder był pierwszą osobą, która wprowadziła nas ponownie w życie na Grove Street, jako pierwszy dał nam kilka dobrze płatnych fuszek i wprowadził w świat przestępczy. Dlaczego musiał zginąć? Zostawił w tyle swoich ziomali oraz zawarł układ z C.R.A.S.H, podobnie zresztą jak Big Smoke. Obaj okazali się tchórzami, przez których różne sytuacje w trakcie gry stworzyły masę teorii spiskowych na temat ich zachowań. Jedną z nich jest chociażby ogromne zamówienie Big Smoke’a, który podobno nie strzelał nie ze względu na to, że chciał zjeść ale z powodu walki ze swoimi ziomkami z gangu Ballas. Chłopaki postawili na złego konia i koniec końców karma do nich wróciła, jednak w obu przypadkach CJ nie strzelał do nich z uśmiechem na ustach ciesząc się z zemsty… Możemy powiedzieć, że w większym stopniu ogarnia go współczucie i smutek z powodu zabicia swoich kolegów z dzieciństwa.

Dla Big Smoke’a największą rolę odgrywały pieniądze i sława

Vesemir – Wiedźmin 3: Dziki Gon (2015)

Do ostatniej chwili walczył w obronie „Małej Diablicy”

Papcio Vesemir był dla nas tym czym śmierć ulubionej postaci w Grze o Tron, często niespodziewamy się tego zgonu, i bardzo nas to boli. Wychował dziesiątki Wiedźminów, którzy potem opuścili Kear Morhen a wracali tylko na zimowanie lub nie wracali już wcale. Vesemir był naszym nauczycielem, Ciri traktował jak wnuczkę, której niestety nie miał (a wiadomo, że chciał założyć rodzinę). Poświęcił się w walce z Dzikim Gonem podczas oblężenia Kear Morhen tak by Ciri miała szansę uciec lub się obronić. Co było Dalej? To już inna historia, niewątpliwie mniej bolesna od tych kilku minut oblężenia zamku.

Joe Barbaro – Mafia 2 (2010)

Ten duet był prawdziwie wybuchowy!

Plotek o przyszłości Joe po wydarzeniach z Mafii 2 jest kilka. Według niektórych, Joe ciągle żyje i pracuje dla Leo Galante o czym mają świadczyć screeny oraz jedna z misji, w który spotykamy się ze starym mafiozem. Druga teoria (ta bardziej realna) opowiada jednak o śmierci naszego starego znajomego. Joe został dotkliwie pobity, obcięto mu dłonie oraz porzucono na śmierć przez to, że rozpętał wojnę z Yakuzą w drugiej części gry. Opowiada nam o tym Vito w trzeciej części trylogii.

Przyjmijmy jednak, że opieramy się tylko na wydarzeniach z dwójki, Leo dał nam jednoznacznie do zrozumienia, że Joe musi umrzeć a gracze bardzo przeżyli to zakończenie. Szok? Był ogromny dla każdego, kto bardziej wsiąknął w ten świat od reszty. Joe pomagał nam od początku, kiedy tylko wróciliśmy z wojska a potem wyszliśmy z więzienia. Był wiernym przyjacielem, który był w stanie skoczyć za nami w ogień. Szkoda, że dostał bilet w jedną stronę tylko za to, że słuchał wydawanych mu rozkazów…

John Marston – Read Dead Redemption (2010)

John nie bał się zajrzeć śmierci w oczy

Ach John… równie szalony co odważny… Koniec przyjął jak prawdziwy zawadiaka. Wyszedł przed oddział szeryfów i wystrzelał w nich tyle pocisków ile tylko zdołał. Czego innego mogliśmy się jednak spodziewać znając jego życiorys? Zginął istnie widowiskowo co wywarło ogromne wrażenie na graczach, nawet tych nie posiadających konsol 😉

Red Dead Redemption jednak nie trzymało nas za bardzo za rączkę i nie starało osłodzić tragicznych wydarzeń. Myślę, że porównanie do filmów Tarantino jest jak najbardziej na miejscu – mnóstwo krwii i dramatyzmu osadzonych w melancholijnej scenerii. Cała akcja ma nas łapać za serducho ale konwencja ma być zachowana: brutalnie i tragicznie.

Lee Everett – The Walking Dead (2012)

W The Walking Dead dorosłość przychodziła dla Clementine bardzo szybko

Co możemy powiedzieć o biednym Lee? Człowiek o złotym sercu zginął przez swoją dobroć. Od początku wiedział, że rodzina małej Clementine nie żyje jednak za wszelką cenę starał się nią dobrze zaopiekować oraz dać poczucie bezpieczeństwa, jakże potrzebne w tym świecie. Chyba nie znam osoby, która grając w produkcje Telltale nie uroniła w tym momencie PRZYNAJMNIEJ jednej łzy. Scena absolutnie dramatyczna pokazująca jak brutalność postapokaliptycznego świata ma wpływ na najmłodszych i do czego jest w stanie ich zmusić.

Jak wiadomo Lee wykonał swoje zadanie całkiem nieźle, Clementine wyrosła na młodą i silną dziewczynę i poradziła sobie bardzo dobrze wbrew opiniom niektórych postaci na jej drodze. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy jej przygody, mimo zamknięcia studia Telltale…

I to by było na tyle jeśli chodzi o dzisiejszy dzień! Omineliśmy kogoś istotnego? Nie zgadzacie się z naszym wyborem? Piszcie w komentarzach kogo Wam najbardziej brakuje, a być może ten bohater (lub bohaterka) pojawi się w kolejnej części. Piona!

Tagi
Pokaż Całość

Dodaj komentarz

Back to top button
Close